Ohtlikud ilmastikunähtused

Kirjeldused erinevatest ohtlikest ilmastikunähtustest.

 

Äike / Välk : elektriline nähtus pilve ja maapinna või pilve ja teise pilve vahel. Tekkiv välk kuumutab õhu hetkega kuni 30 000°C-ni, mistõttu õhk paisub pauguga ja just seda kuuleme müristamisena.

Välgu tabatud objektid võivad puruneda või põlema süttida.

Tornaado : tavaliselt äikesepilve alla tekkiv võimas keeris, mis ulatub pilvest maapinnani ja võib enda alla jäävatel aladel teha täielikku hävitustööd. Jagatakse F1-F5 klassidesse tugevuse alusel.

Tuulispask : põhimõtteliselt tornaado nõrgem versioon. Maapinnal keerlev tugev õhukeeris.

Vesipüks : vee kohal tekkiv ning pilve ja veepinna vaheline keeris. Kui paadiga alla ei satu, siis kahju Eesti oludes ei tee. Rannikule jõudes reeglina hajub.

Tekkeks vajalik suur temperatuurierinevus õhumassi ja veetemperatuuri vahel. Eestis sagedasem sügisel.

Rahe : Rünksajupilvest sadav sademeteliik. Teke : Kui veepiisad tõusevad ja temperatuur langeb alla 0 °C, tekib allajahtunud vesi, mis külmub kokkupuutel kondensatsioonituumakestega. Rahetera liigub pilves tänu õhuvooludele üles – alla, mistõttu on rahetera ehitus kihiline ja võib pikalt üles-alla käies kasvada üsna suureks. Ka Eestis on näiteid alles hiljutisest ajast (2023.a.), kui Saaremaal, Sõrvel sadas hiidrahet, osad terad olid 5cm ja arvatakse, et suuremadki.

Just suured terad teevad kahju taimedele ja ehitistele.

Torm / Orkaan :

* Torm = atmosfäärinähtus, tugev tuul, üle 21m/s.

* Orkaan = atmosfäärinähtus, tugev tuul, üle 32,7m/s